Skip links

Kedi tasması alacaktım, güvenlik kamerası aldım.

Persona,

 

Sözlük tabiri ile bir bireyin günlük alışkanlıklarından ortaya çıkan haller durumudur. Fakat ben biraz daha örnekleme ile personayla pazarlamayı bağdaştırmak istiyorum.

 

Evet persona her ne kadar bir bireyin alışkanlıklarından ortaya çıkan haller durumu olsa da benim gözümde farklı bir cümle ile de anlatılabiliyor. Persona bir bireye ürünlerimin hepsini satabilmeme imkan sağlayan haller durumudur.

 

Örnek veriyorum ;

  • Evcil hayvanım için kedi tasması alacaktım ve web sitelerinde araştırmaya gittim. Sonrasında fiyat araştırması yaparken kedimin daha fazla ihtiyaçları olduğunu anladım. Tasmayı sepete ekledikten sonra kedim için yaşadığım bir sorunu ( burası önemli ) çözen bir ürün gördüm. Güvenlik kamerası. Bu kamera evcil hayvanımı ben evde yokken izleyebilmeme ve ben işteyken içimin rahat olmasını sağlayabilirdi. Bana değer katıyordu ve benim sorunumu çözüyordu. Üstelik ben aslında kedi tasması için gelmiştim bu siteye.

 

Örnekten de anlayabileceğimiz üzere persona benim gözümde en basit halinde bir mağazadaki ürünlerin tek bir kişiye bile tamamen satılabilecek derecede olmasıdır. Sorun çözen, hedef kitlesiyle bağlantılı ve özdeşmiş ürünlerdir.

Leave a comment

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.